poniedziałek, 1 listopada 2010

Podsumowanie

Uroczyste podsumowanie Projektu Moje Silne Drzewo

„Moje drzewo-

nasz wspólny las. Pierwszaki w akcji”

podsumowanie projektu

Projekt „Moje drzewo- nasz wspólny las. Pierwszaki w akcji” realizowany był w Szkole Podstawowej nr 1 im.Kornela Makuszyńskiego w Wałczu przede wszystkim przez autorki projektu: mgr Annę Gudwiłowicz- Pomarańską i mgr Karolinę Andrzejak oraz uczniów klasy Ia

(obecnie IIa), ale też do niektórych działań zapraszana była cała społeczność szkolna.

Klasa I a ze SP nr 1 w Wałczu jest klasą integracyjną. Jej wychowawczyniami są: mgr Karolina Andrzejak i mgr Anna Gudwiłowicz- Pomarańska. Na początku roku szkolnego wyznaczyłyśmy sobie cel na pierwszy rok nauki. Miała to być integracja dzieci pełnosprawnych z niepełnosprawnymi. W związku z tym, że cel ten osiągnęłyśmy bardzo szybko zdecydowałyśmy się nadal krążyć wokół terminu integracja- tym razem była to integracja dzieci z przyrodą. Dlatego też postanowiłyśmy wziąć udział w konkursie „Moje silne drzewo” organizowanym przez Fundację Nasza Ziemia i firmę Żywiec Zdrój. Tym bardziej, że zachęcająco cenna była nagroda- 5000 zł.

Wielka burza mózgów, spisywanie pomysłów, tworzenie projektu, kilkanaście nieprzespanych nocy, wielka konkurencja…, ale to nic- najważniejsze, że udało się. Projekt naszego autorstwa został doceniony i nagrodzony.

A więc teraz nie pozostało nam nic innego, jak przejść od pomysłów do ich realizacji. Zaplanowane przez nas w projekcie działania realizowałyśmy wraz z uczniami od lutego 2010 roku do września 2010 r.

Głównym celem naszego projektu było kształtowanie u dzieci zachowań proekologicznych, nabywanie przez nich umiejętności mądrego i odpowiedzialnego współżycia z przyrodą, budzenie wrażliwości i szacunku dla wspólnego dobra, jakim jest przyroda i nasze środowisko oraz kształtowanie zainteresowań przyrodniczo- artystyczno-polonistycznych.

Projekt ten pozwolił już od klasy pierwszej zarazić naszych uczniów miłością do przyrody, pozwolił poszerzyć harmonogram pracy szkoły o nowe przedsięwzięcia, jak i wzbogacić naszą klasopracownię w nowe pomoce dydaktyczne, a w szczególności o projektor i tablicę zakupione za wygraną.

Poprzez realizację tego projektu uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w różnorodnych działaniach o charakterze edukacyjnym, ale i wychowawczym.

Były to m.in takie działania.

- sadzenie swojego kawałka lasu,

-udział w konkursach o różnej tematyce ( plastyczny, poetycki, fotograficzny, o Wałczu, na najciekawsze hasło zachęcające do segregowania odpadów),

- udział w zajęciach praktycznych, w terenie, pogadankach, prelekcjach i zajęciach z ciekawymi ludźmi

- działalność plastyczna z wykorzystaniem niecodziennych technik pracy ( instalacje plastyczne, plener plastyczny, wykonanie Eko-torby),

- stworzenie klasowego dekalogu przyrodnika i „Tomika wierszy Ekokornelików”

- angażowanie uczniów w działalność na rzecz ochrony środowiska (wykonywanie plakatów, gazetek, ulotek, zbiórka makulatury, zużytych baterii i plastikowych zakrętek)

- udział w kilku wycieczkach i happeningu ekologicznym

- zorganizowanie uroczystości zakończenia projektu w Wałeckim Centrum Kultury w obecności naszych partnerów, sponsorów, rodziców uczniów, laureatów konkursów i wielu gości

Zresztą możecie Państwo zobaczyć to sami oglądając prezentację multimedialną przedstawiającą nasz dorobek oraz film z tej uroczystości

Projekt nasz nie byłby tak cenny i bogaty w przeróżne działania, gdyby nie życzliwość i serdeczność wielu osób, którzy zgodzili się zostać naszymi partnerami: Urząd Miasta Wałcza, Starostwo Powiatowe w Wałczu, ZTUH „Albor”, Północna Izba Gospodarcza oddział Wałcz, Wałecki Portal Informacyjny, Pomoc Międzynarodowa i Socjalna przy DRK w Werne, Galeria pod Aniołami, Nadleśnictwo Wałcz, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1 w Wałczu.

W ramach projektu uczniowie klasy I a (obecnie II) wzięli udział w konkursie na hasło zachęcające do segregowania śmieci organizowanym przez portal „Zielona lekcja”. W konkursie tym zdobyliśmy aż 8 wyróżnień.














Jednym z naszych działań była również organizacja konkursów, do których zaprosiliśmy uczniów wszystkich wałeckich szkół podstawowych i uczniów z gminy Wałcz. Był to konkurs fotograficzny „ Tajemnicze drzewo w obiektywie” i konkurs plastyczny „Znikające lasy- jak temu zapobiec?”. Oba te konkursy okazały się bardzo atrakcyjne za sprawą naszych sponsorów, którzy zadbali o cenne nagrody.

Sponsorem nagród głównych był URZĄD MIASTA WAŁCZA, a pozostałe nagrody ufundowało: STAROSTWO POWIATOWE W WAŁCZU, NADLEŚNICTWO WAŁCZ, POMOC MIĘDZYNARODOWA I SOCJALNA PRZY DRK W WERNE ORAZ FIRMA „ALBOR”

Dodamy jeszcze, że nagrodą główną w konkursie fotograficznym był aparat fotograficzny , a w plastycznym- zestaw profesjonalnych materiałów plastycznych.

W dniu 14.06.2010 r. jury złożone z pracowników Nadleśnictwa Wałcz, w skład którego weszli: Magdalena i Dariusz Marchwiak oraz Krzysztof Czub oceniło zdjęcia nadesłane na konkurs fotograficzny „ Tajemnicze drzewo w obiektywie”. Przy ocenie prac wzięto pod uwagę następujące kryteria: - pomysłowość, - wartość artystyczną i techniczną.

Komisja postanowiła nagrodzić następujące osoby:

I MIEJSCE

*PATRYK KAŻAK KLASA IVD SP NR 4 W WAŁCZ

II MIEJSCE- eqzekwo

*ZUZANNA MIZANCEW KLASA IV SP W SZWECJI

*ZUZANNA JĘDRZEJKO KLASA IV D SP NR 4,

III MIEJSCE

*KAROLINA SKWAREK KLASA VB SP W STRĄCZNIE,

* MATEUSZ MAŃKO SP NR 1 W WAŁCZU,

WYRÓŻNIENIA:

· JAKUB MIZANCEW SP SZWECJA

· KORNEL KIERNICKI SP NR 1 WAŁCZ

· MACIEJ KĘDZIERSKI SP NR 4 WAŁCZ

· WIKTORIA CHROŁ SP STRĄCZNO

· AGNIESZKA ROSOCHACKA SP NR 4 WAŁCZ

· OLIWIA MIKOŁAJCZAK SP STRĄCZNO

· WIKTORIA BŁOŃSKA SP NR 1 WAŁCZ

· OLIWIA CHUDYŃSKA SP NR 1 WAŁCZ

· MARIA GRÓDKA SP NR 1 WAŁCZ

· MARIKA KOTOWSKA SP STRĄCZNO

· JAŚ PAWŁOWSKI SP NR 1 WAŁCZ

· STANISŁAW MAŁASZKO SP NR 1 WAŁCZ

Podczas oceny nadesłanych prac na konkurs plastyczny „ Znikające lasy- jak temu zapobiec?” jury w składzie:

- p. Pani Stefania Ludwiczak- opiekunka koła plastycznego 4H

działającego w Wałczu (przewodnicząca jury),

- Pani Zofia Skuza- wicedyrektor Szkoły Podstawowej

Nr 1 w Wałczu

- Pani Karolina Adamkiewicz- nauczyciel plastyki

w Szkole Podstawowej Nr 1 w Wałczu

jury wzięło pod uwagę cztery kryteria:

- pomysłowość

- technikę wykonania

- estetykę wykonania

- zgodność z tematem.

Komisja postanowiła nagrodzić następujących uczniów:

I MIEJSCE

JAGODA ZIELONKA- SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W WAŁCZU

II MIEJSCE

DAMIAN HIBNER- SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II W STRĄCZNIE

III MIEJSCE

MAGDALENA BOGULSKA- SZKOŁA PODSTAWOWA W KARSIBORZE

WYRÓŻNIENIA

· PAULINA POPIEL – SP NR 1 WAŁCZ ( KLASA I B)

· ANNA SIENKIEWICZ – SP NR 1 WAŁCZ ( KLASA II B)

· MARTYNA DŁUŻAK- SP STRĄCZNO ( KLASA I)

· ENRIKE BĄK- SP NR 1 WAŁCZ ( KLASA III A)

· TOMASZ JĘDRZEJKIEWICZ- SP NR 5 ( KLASA I B)

· LILIANA LEWANDOWSKA -SP KARSIBÓR ( KLASA II A)

· DAMIAN STĘPIEŃ – SP NR 1 WAŁCZ ( KLASA III E)

Ale to nie koniec konkursów. Ogłoszony został również szkolny konkurs poetycki na temat „ O czym szumią drzewa?”. Tym razem postanowiono wyróżnić wszystkich autorów wierszy. Zwycięzcy:

- Dominikę Dobrowolską, V a

- Joannę Tomaszewską III d

- Aleksandrę Raźną, I a

- Zuzannę Tustanowską, I a

- Wiktorię Piaskowską, I a

- Oliwię Chudyńską, I a

- Julię Kowalewską, I a

- Kamila Szóstaka, I a

- Mateusza Mańko, I a

- Wiktorię Błońską, I a

- Jagodę Zielonkę, I a

- Karolinę Jesiotr, I a

- Kornela Kiernickiego Ia

Wszystkie wiersze napisane na ten konkurs zostały umieszczone w Tomiku Wierszy Ekokornelików

Realizacja tegoż projektu i zaplanowane w nim działania o szerokim zasięgu i przeprowadzone ciekawymi i nowatorskimi formami oraz metodami zaspokoiły u dzieci naturalne potrzeby ciekawości świata i ułatwiły poznanie przyrody i rodzajów jej ochrony w dostępny dla nich sposób.

Nam- nauczycielom realizacja projektu przyniosła wiele satysfakcji, umożliwiła samorozwój, uczestnictwo w różnych formach nauczania oraz odświeżenie i zdobycie nowych cennych kontaktów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz